Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Coolpad Cool 30i
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 166.2 x 76.7 x 8.3 mm (6.54 x 3.02 x 0.33 in) |
| Weight | 197.6 g (6.98 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.56 inches, 103.9 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 13, CoolOS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 50 MP, f/1.6 (wide), PDAF Depth camera |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Unspecified |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | 4500 mAh |
| Charging | 10W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Cream White, Desert Gold, Lavender Purple, Sky Blue |
| Versions | |
| Price | |