Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Celkon CT-910 plus
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, July. Released 2013, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 193 x 123 x 9 mm (7.60 x 4.84 x 0.35 in) |
| Weight | 180 g (0.0 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~58.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.1 (Jelly Bean) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3500 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray |
| Versions | |
| Price | |