Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Celkon C19
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2012, December. Released 2012, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 121.5 x 52.2 x 11.5 mm (4.78 x 2.06 x 0.45 in) |
| Weight | 85 g (3.00 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~28.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, recording |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black/Gray, White/Red |
| Versions | |
| Price | |