Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Celkon A900
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, November. Released 2012, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 152.8 x 81.7 x 10.2 mm (6.02 x 3.22 x 0.40 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.0 inches, 71.2 cm2 (~57.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~187 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3.6 (Gingerbread) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Yes |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer MP3/WAV/eAAC player MP4/H.264 player Document viewer Photo viewer/editor |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |