Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Celkon A79
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, January. Released 2013, January |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 62 x 13 mm (4.53 x 2.44 x 0.51 in) |
| Weight | 98 g (3.46 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 38.1 cm2 (~53.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 420 pixels, 4:3 ratio (~151 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3.5 (Gingerbread) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1300 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 70 EUR |