Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Celkon A64
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2014 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 124 x 65 x 10.5 mm (4.88 x 2.56 x 0.41 in) |
| Weight | 125.6 (4.41 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 4.0 inches, 47.6 cm2 (~59.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~144 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 2.0 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1400 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Black |
| Versions | |
| Price | |