Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Celkon A355
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2015, May. Released 2015, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 115.3 x 63.3 x 10.2 mm (4.54 x 2.49 x 0.40 in) |
| Weight | 97.5 g (3.46 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~50.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.0 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1200 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Light Blue, Dart Blue, Red, Yellow, White |
| Versions | |
| Price | |