Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Celkon A1
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2011 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 113.5 x 54.5 x 12.3 mm (4.47 x 2.15 x 0.48 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.2 inches, 29.1 cm2 (~47.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 400 pixels, 5:3 ratio (~146 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.2.1 (Froyo) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | 2.0 |
| Features | |
| Sensors | MP3/WAV/eAAC player MP4/H.264 player Document viewer Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1000 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | |