Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cat S75
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| Launch | |
| Announced | 2023, February 24 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 171 x 80 x 11.9 mm (6.73 x 3.15 x 0.47 in) |
| Weight | 268 g (9.45 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 120Hz |
| Size | 6.6 inches, 104.9 cm2 (~76.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2408 pixels, 20:9 ratio (~400 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass Victus |
| Hardware | |
| OS | Android 12 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | IMG BXM-8-256 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0, (wide) |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass Emergency SOS via satellite (Bullitt Satellite Connect service) |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 15W wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 600 EUR |