Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cat S62 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2020, June 28. Released 2020, August 17 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 158.5 x 76.7 x 11.9 mm (6.24 x 3.02 x 0.47 in) |
| Weight | 248 g (8.75 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~69.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Hardware | |
| OS | Android 10 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 512 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 12 MP, f/1.8, (wide), 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF FLIR thermal camera (Lepton 3.5 module) |
| Features | Thermal imaging, heat palettes, temp. spot meter, LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 530 EUR |