Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cat S62
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, June 18 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 157.5 x 76.2 x 12.7 mm (6.20 x 3.00 x 0.5 in) |
| Weight | 260 g (9.17 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.7 inches, 83.8 cm2 (~69.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 6 |
| Hardware | |
| OS | Android 10, upgradable to Android 11 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 512 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 48 MP, (wide), PDAF 2 MP |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4000 mAh |
| Charging | Wireless QC4 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 440 EUR |