Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cat S61
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, February. Released 2018, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163 x 78 x 13 mm (6.42 x 3.07 x 0.51 in) |
| Weight | 250 g (8.82 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~58.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 8.0 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 508 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Thermal imaging, heat palettes, temp. spot meter, dual-LED dual-tone flash, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass, barometer, indoor air quality sensor Laser-assisted distance measurement tool |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 4500 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC4 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 900 EUR |