Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cat S50
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014, September. Released 2014, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 144.5 x 77 x 12.7 mm (5.69 x 3.03 x 0.5 in) |
| Weight | 185 g (6.53 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~54.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4 (KitKat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 305 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2630 mAh, non-removable |
| Charging | Wireless (Qi) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Forest, Slate |
| Versions | |
| Price | About 460 EUR |