Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cat S22 Flip
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, September 18 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 119.4 x 61 x 23 mm (4.70 x 2.40 x 0.91 in) |
| Weight | 224 g (7.90 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT LCD |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~33.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 640 pixels, 4:3 ratio (~286 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 5 Secondary external display, 1.44”, Corning Gorilla Glass 5 |
| Hardware | |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 308 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity, barometer |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |