Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cat B35
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, September. Released 2018, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 138 x 60 x 14 mm (5.43 x 2.36 x 0.55 in) |
| Weight | 130 g (4.59 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~21.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | Scratch-proof glass |
| Hardware | |
| OS | KaiOS 2.5.1 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 304 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer Downloadable applications Facebook, Gmail, Whatsapp, etc. |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 110 EUR |