Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Cat B100
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013. Released 2013 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 123 x 56 x 17.5 mm (4.84 x 2.20 x 0.69 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~21.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | No |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1150 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 140 EUR |