Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
Casio G'zOne Brigade
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | CDMA / EVDO |
| Launch | |
| Announced | 2010, February. Released 2011, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 112.8 x 56.2 x 24.6 mm (4.44 x 2.21 x 0.97 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.9 inches, 23.9 cm2 (~37.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 400 x 240 pixels, 5:3 ratio (~161 ppi density) Secondary external monochrome display, 128 x 96 pixels, 1.2 inches |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No 2.5 mm audio jack |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, compass, thermometer |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1440 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | |