Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BQ Aquaris X Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2017, April. Released 2017, June |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 146.5 x 72.7 x 7.8 mm (5.77 x 2.86 x 0.31 in) |
| Weight | 158 g (5.57 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Dinorex glass |
| Hardware | |
| OS | Android 7.1.1 (Nougat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 506 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, auto-HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE, aptX |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3100 mAh, non-removable |
| Charging | 18W wired, QC3 |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Midnight Black, Glaze White |
| Versions | |
| Price | About 370 EUR |