Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Zoey
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2013, August. Released 2013, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 110 x 45.7 x 13 mm (4.33 x 1.80 x 0.51 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~20.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 820 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Red, Blue, Yellow, White/Pink, White/Blue, White/Green |
| Versions | |
| Price | About 20 EUR |