Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU X Link
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2018, March. Released 2018, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 45.8 x 54 x 13.9 mm (1.80 x 2.13 x 0.55 in) |
| Weight | 65 g (2.29 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 1.1 inches |
| Resolution | 240 x 240 pixels (~309 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Proprietary OS |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 4.0 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | No |
| USB | No |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, heart rate Voice dial/commands |
| Battery | |
| Type | Li-Po 320 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Silver, Rose Gold |
| Versions | |
| Price | About 50 EUR |