Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Vivo XI plus
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2018, August. Released 2018, August |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 155 x 75.5 x 7.8 mm (6.10 x 2.97 x 0.31 in) |
| Weight | 199 g (7.02 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.2 inches, 96.9 cm2 (~82.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2246 pixels, 18.7:9 ratio (~402 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 16 MP, f/2.0, 1/3.0", 1.10µm, PDAF Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.2, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Iris scanner, fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3050 mAh, non-removable |
| Charging | Wireless (Qi) |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Silver |
| Versions | |
| Price | About 290 EUR |