Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Vivo 4.8 HD
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, January. Released 2014, January |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 137 x 70 x 6.9 mm (5.39 x 2.76 x 0.27 in) |
| Weight | 135 g (4.76 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | Super AMOLED |
| Size | 4.8 inches, 63.5 cm2 (~66.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~306 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX544MP2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Black, Pink, Yellow |
| Versions | |
| Price | About 160 EUR |