Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Touchbook M7
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2017, July. Released 2017, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 187.7 x 107.5 x 9.7 mm (7.39 x 4.23 x 0.38 in) |
| Weight | 265 g (9.35 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 7.0 inches, 137.9 cm2 (~68.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 600 x 1024 pixels, 16:9 ratio (~170 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 6.0 (Marshmallow) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2800 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White |
| Versions | |
| Price | |