Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Tattoo S
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2013, March. Released 2013, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 102 x 57.8 x 8.3 mm (4.02 x 2.28 x 0.33 in) |
| Weight | 69 g (2.43 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.6 cm2 (~21.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 176 x 220 pixels (~141 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 3.0 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio; built-in antenna |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 620 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Blue, Pink, Grey, Silver |
| Versions | |
| Price | About 20 EUR |