Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Studio X Plus
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2015, January. Released 2015, January |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 155.5 x 76.6 x 10.6 mm (6.12 x 3.02 x 0.42 in) |
| Weight | 170 g (6.00 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~70.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat), upgradable to 5.0 (Lollipop) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2600 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White, Blue, Gold, Pink |
| Versions | |
| Price | |