Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Studio Mini LTE
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014, November. Released 2014, November |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 137.1 x 67.4 x 10 mm (5.40 x 2.65 x 0.39 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~60.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~218 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.3 (Jelly Bean) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 305 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1850 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Blue, Grey, Orange, Pink, Yellow |
| Versions | |
| Price | |