Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Studio 6.0 LTE
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2014, December. Released 2014, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 163.5 x 81.4 x 9.2 mm (6.44 x 3.20 x 0.36 in) |
| Weight | 177 g (6.24 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~74.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 305 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 3.0 |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3200 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White |
| Versions | |
| Price | About 210 EUR |