Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Studio 5.3
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011, December. Released 2012, January |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 150 x 81 x 10.9 mm (5.91 x 3.19 x 0.43 in) |
| Weight | 192 g (6.77 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 5.3 inches, 80.0 cm2 (~65.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~176 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g, hotspot |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass MP3/AAC/WMA/WAV player MP4/DivX/XviD/WMV/H.264 player Organizer Voice memo/dial Predictive text input |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 2500 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 170 EUR |