Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Spark
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2011, July. Released 2011, Q3 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 92 x 52 x 15 mm (3.62 x 2.05 x 0.59 in) |
| Weight | 59 g (2.08 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~37.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 900 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Coffee, Violet, Pink, Green, Cyan |
| Versions | |
| Price | About 40 EUR |