Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Smart
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2010, September. Released 2010, October |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 104 x 55 x 12.2 mm (4.09 x 2.17 x 0.48 in) |
| Weight | 102 g (3.60 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT resistive touchscreen, 256K colors |
| Size | 3.0 inches |
| Resolution | |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Yes |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | Proprietary |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | |