Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Selfie
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2015, April. Released 2015, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 146 x 66.3 x 9.6 mm (5.75 x 2.61 x 0.38 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.7 inches, 60.9 cm2 (~62.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~312 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.4.2 (KitKat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 13 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2300 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Black, Blue |
| Versions | |
| Price | |