Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU S91 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, July . Released 2022, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164.7 x 76 x 8.9 mm (6.48 x 2.99 x 0.35 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 13 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Mint Green |
| Versions | |
| Price | About 180 EUR |