Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Quattro 4.5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2013, February. Released 2013, February |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 133 x 67 x 10.8 mm (5.24 x 2.64 x 0.43 in) |
| Weight | 145 g (5.11 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 4.5 inches, 55.8 cm2 (~62.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 540 x 960 pixels, 16:9 ratio (~245 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.0 (Ice Cream Sandwich), upgradable to 4.1 (Jelly Bean) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | ULP GeForce |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | VGA |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1800 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 180 EUR |