Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Pure XL
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2015, September. Released 2015, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 164 x 82.2 x 9.3 mm (6.46 x 3.24 x 0.37 in) |
| Weight | 207 g (7.30 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~73.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1440 x 2560 pixels, 16:9 ratio (~490 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR G6200 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | Dual-LED dual-tone flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes 24-bit/192kHz audio |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 4.0, A2DP, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3500 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Gold |
| Versions | |
| Price | About 310 EUR |