Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Life Pure XL
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, April. Released 2014, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 150.6 x 75 x 9.5 mm (5.93 x 2.95 x 0.37 in) |
| Weight | 152 g (5.36 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~73.8% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~401 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 330 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, AF |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, DLNA, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass Air gestures Motion controls |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2500 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White |
| Versions | |
| Price | About 290 EUR |