Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Life One X2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, September. Released 2016, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 148 x 72.4 x 9.5 mm (5.83 x 2.85 x 0.37 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.2 inches, 74.5 cm2 (~69.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~424 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 6.0.1 (Marshmallow) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Adreno 505 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3150 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Rose Gold |
| Versions | |
| Price | |