Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Life 8
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2014, May. Released 2014, May |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 145 x 69.8 x 7.5 mm (5.71 x 2.75 x 0.30 in) |
| Weight | 136 g (4.80 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~68.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~294 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.2.2 (Jelly Bean), upgradable to 4.4.2 (KitKat) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-450MP4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 2 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 2000 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | White, Yellow, Pink, Orange |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |