Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU J6S
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2022, July 07. Released 2022, July 07 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 152.9 x 73.3 x 9.7 mm (6.02 x 2.89 x 0.38 in) |
| Weight | 161 g (5.68 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.1 inches, 91.3 cm2 (~81.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1560 pixels, 19.5:9 ratio (~282 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), proximity, gyro |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 3000 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Blue, Bronze, Teal, White |
| Versions | |
| Price | About 50 EUR |