Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU J2
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2019, December. Released 2019, December |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 144 x 73.1 x 10.3 mm (5.67 x 2.88 x 0.41 in) |
| Weight | 146 g (5.15 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 5.0 inches, 68.9 cm2 (~65.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 854 pixels, 16:9 ratio (~196 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 8.1 Oreo (Go edition) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 2000 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Blue, Black, Brown |
| Versions | |
| Price | About 50 EUR |