Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU G91s
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, December 07. Released 2021, December 07 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 168 x 76.5 x 8.9 mm (6.61 x 3.01 x 0.35 in) |
| Weight | 202 g (7.13 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.8 inches, 109.8 cm2 (~85.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2460 pixels (~395 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 11 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 13 MP, f/2.0 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 6000 mAh |
| Charging | 18W wired |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Blue, Green, Gray, Cyan |
| Versions | |
| Price | About 200 EUR |