Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU G91 Pro
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2021, August 26. Released 2021, August 26 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 165.2 x 76.9 x 8.9 mm (6.50 x 3.03 x 0.35 in) |
| Weight | 201 g (7.09 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.7 inches, 108.4 cm2 (~85.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~393 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 11 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G76 MC4 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 16 MP, f/2.0 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | 30W wired 10W wireless |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Graphite, Moonstone |
| Versions | |
| Price | About 150 EUR |