Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU G72 Max
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, February 04. Released 2023, February 04 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 168.3 x 78.8 x 9.9 mm (6.63 x 3.10 x 0.39 in) |
| Weight | 209 g (7.37 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD, 90Hz |
| Size | 6.8 inches, 111.6 cm2 (~84.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~258 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 12 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Unspecified |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gray, Mint, Orange |
| Versions | |
| Price | |