Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU G63
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2023, June. Released 2023, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 173 x 78 x 9.2 mm (6.81 x 3.07 x 0.36 in) |
| Weight | 230 g (8.11 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.8 inches, 111.6 cm2 (~82.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~258 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 13 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP, f/2.0, (wide) Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP, f/2.0 |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Pearl, Black, Green, Purple |
| Versions | |
| Price | About 120 EUR |