Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU G61s
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, April. Released 2022, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 159.5 x 76.5 x 9.8 mm (6.28 x 3.01 x 0.39 in) |
| Weight | 164 g (5.78 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.5 inches, 102.0 cm2 (~83.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1600 pixels, 20:9 ratio (~270 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 11 |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 13 MP Auxiliary lens |
| Features | LED flash |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (side-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Bronze, Red, Green, Cyan, Black |
| Versions | |
| Price | |