Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU G51
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2022, June 03. Released 2022, June 03 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 155.3 x 73.5 x 9.5 mm (6.11 x 2.89 x 0.37 in) |
| Weight | 166 g (5.86 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | IPS LCD |
| Size | 6.1 inches, 92.9 cm2 (~81.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1520 pixels, 19:9 ratio (~276 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 11 (Go edition) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | 8 MP Auxiliary lens |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 8 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Wi-Fi Direct |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 3000 mAh |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue, Green, Silver, Gold |
| Versions | |
| Price | |