Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Energy XL
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| Launch | |
| Announced | 2016, July. Released 2016, July |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 160.9 x 81.2 x 8.4 mm (6.33 x 3.20 x 0.33 in) |
| Weight | 208 g (7.34 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | AMOLED |
| Size | 6.0 inches, 99.2 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 1920 pixels, 16:9 ratio (~367 ppi density) |
| Protection | Corning Gorilla Glass 3 |
| Hardware | |
| OS | Android 5.1 (Lollipop) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-T720MP3 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | LED flash, panorama, HDR |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | 5 MP |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | FM radio |
| USB | USB Type-C 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity |
| Battery | |
| Type | Li-Po 5000 mAh, non-removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Gold, Silver |
| Versions | |
| Price | |