Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Diesel 3G
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / UMTS |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, Q2 |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 107.5 x 45 x 13.3 mm (4.23 x 1.77 x 0.52 in) |
| Weight | 90 g (3.17 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.8 inches |
| Resolution | |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | No |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | miniUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1000 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black |
| Versions | |
| Price | About 50 EUR |