Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Deejay II
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM |
| Launch | |
| Announced | 2011, February. Released 2011, April |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 105 x 58 x 14 mm (4.13 x 2.28 x 0.55 in) |
| Weight | 120 g (4.23 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 1.8 inches |
| Resolution | |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 800 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Red, Silver, Green, Yellow, Blue, Pink, Purple |
| Versions | |
| Price | About 40 EUR |