Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Dash 3.5
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2012, September. Released 2012, September |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 115 x 62 x 11.5 mm (4.53 x 2.44 x 0.45 in) |
| Weight | 110 g (3.88 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT |
| Size | 3.5 inches, 36.5 cm2 (~51.2% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 480 pixels, 3:2 ratio (~165 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 4.2 (Jelly Bean) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | Mali-400 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, hotspot |
| Bluetooth | 4.0, A2DP |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer MP3/AAC/WMA/WAV player DivX/XviD/MP4/H.264/WMV player Document viewer/editor Photo viewer/editor |
| Battery | |
| Type | Li-Ion 1300 mAh, removable |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, White |
| Versions | |
| Price | About 70 EUR |