Select up to 3 devices and see their specs side by side. Highlight differences instantly.
| Specifications |
BLU Dash
|
|---|---|
| Network | |
| Technology | GSM / HSPA |
| Launch | |
| Announced | 2011, December. Released 2012, March |
| Availability | |
| Body | |
| Dimensions | 103 x 56 x 12 mm (4.06 x 2.20 x 0.47 in) |
| Weight | 96 g (3.39 oz) |
| Materials | |
| Connectivity Slot | |
| Display | |
| Type | TFT, 256K colors |
| Size | 2.8 inches, 24.3 cm2 (~42.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~143 ppi density) |
| Protection | |
| Hardware | |
| OS | Android 2.3 (Gingerbread) |
| System Chip | |
| Processor | |
| GPU | PowerVR SGX531 |
| System Memory | |
| Expansion Slot | |
| Storage | |
| Main Camera | |
| Dual | |
| Features | |
| Video Recording | |
| Selfie Camera | |
| Single | Yes |
| Video Recording | |
| Multimedia | |
| Audio Output | |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Connectivity | |
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 3.0, EDR |
| Location | |
| Proximity | |
| Infrared Port | |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
| Features | |
| Sensors | Accelerometer, gyro, proximity, compass MP3/AAC/WMA/WAV player DivX/XviD/MP4/H.264/WMV player Organizer Document viewer/editor Photo viewer/editor Voice memo/dial/commands Predictive text input (Swype) |
| Battery | |
| Type | Removable Li-Ion 1110 mAh battery |
| Charging | |
| Reverse Wired | |
| General Info | |
| Colors | Black, Blue, White, Pink |
| Versions | |
| Price | About 70 EUR |